Kořeny hudebního vzdělávání ve Velkých Bílovicích sahají do 50. a 60. let 20. století, kdy byl hudební život ve Velkých Bílovicích soustředěn ve Slováckém krúžku Hrozen. Jeho činnost kladně působila na hudebně – kulturní dění v obci a podchytila mnoho mladých lidí se zájmem o zpěv a lidovou hudbu.
Vedle Slováckého krúžku působila v obci také dechová hudba Františka Huňaře, která hrávala od konce 40. let. Její členové byli hudební samouci, později někteří prošli základy hudebního vzdělání na vojenské službě.
V 60. letech na místní Základní škole fungoval také dívčí pěvecký sbor, který vznikl z dětí se zájmem o zpěv. Vedli ho tehdejší pedagogové hudební výchovy. V obci fungovala i Osvětová Beseda, která v první polovině 60. let spolu se Základní školou podnítila vznik hudební pobočky LŠU Břeclav.
V prostorách ZDŠ učila paní učitelka Ludmila Hálová, pan učitel Jan Gerik, o něco později i pan učitel Jan Krška. Vyučovala se hra na housle, klavír, akordeon a klarinet.
Obliba žesťových nástrojů a snaha o vznik žákovské dechové hudby přivedla z podnětu Osvětové Besedy a ZDŠ v roce 1969 pana Rudolfa Veverku. Tento amatérský hudebník a nadšenec dechovky z Poštorné zde učil asi 2 roky základy hry na žesťové nástroje, soubor ale nikdy nezaložil. Ten vznikl v roce 1970 spontánně a v roce 1972 se ho ujal František Herůfek z Vrbice. Z této kapely později vznikla dechová hudba Legrúti.
Výrazem vztahu k folkloru v obci Velké Bílovice bylo i to, že v roce 1974 založil Jan Kachyňa dětskou cimbálovou muziku při OB, kterou sestavil z žáků hudební pobočky. Vedle toho v rámci souborové hry krátce učil základy hry na cimbál a na kontrabas. Do dnešní doby hraje tato cimbálová muzika pod názvem Katrán a její primáš Jiří Zachovalý působí jako učitel houslí v naší Základní umělecké škole.
Po odchodu učitelů L. Hálové a J. Kršky na přelomu 70. let nebyla ve Velkých Bílovicích možnost hudebního vzdělávání. Žáci dojížděli do LŠU v Břeclavi nebo v Podivíně. Ojedinělými pokusy byly snahy Osvětové besedy o zajištění výuky klavíru (asi 1978 – 1980) Zdenou Chalupovou, nebo p. uč. J. Pazderkovou (1985 -1986), která dojížděla z Brna.
Obdobně jako Jan Kachyňa, i Pavel Spěvák v roce 1986 sestavil dětskou cimbálovou muziku, složenou z žáků navštěvujících LŠU Břeclav, které doplnil o další zájemce.
V rámci vedení tohoto souboru vyučoval asi jeden rok základy hry na kontrabas. Z této muziky později vznikla dnešní cimbálová muzika Lália.
V letech 1985 – 1987 byl na popud Osvětové Besedy a členů dechovky Legrúti organizován tzv. Základní hudební kurs pro dechové nástroje. Vyučovali v něm členové DH Legrúti –Pavel Zemánek, Josef Brůček a Miroslav Konečný. Z žáků kurzu pak v r. 1986 vznikla dětská dechovka, pozdější dechová hudba Bílovčanka. Všechny snahy o rozvoj hudebního vzdělávání měly ve své době výraznou podporu jak ve vedení obce (MNV), tak i vedení JZD.
Po otevření nové ZŠ byla obnovena činnost pobočky LŠU Břeclav, z které v letech 1987 – 1996 v prostorách základní školy dojížděl vyučovat hru na žesťové nástroje pan učitel Václav Stehlík. Od září roku 1989 se k němu přiřadila další učitelka LŠU Břeclav, žijící ve Velkých Bílovicích, Jana Zachovalá a výuka se tak rozšířila o možnost studia houslí, zpěvu a výuky hudební nauky.
Nová kapitola hudebního vzdělávání ve Velkých Bílovicích se začala psát od roku 1996, kdy tehdejší starosta František Vaněk prosadil myšlenku zřídit samostatnou hudební školu. K její realizaci přispěla také skutečnost, že byly k dispozici prostory bývalé Základní školy na náměstí a také to, že ve Velkých Bílovicích už byla v té době řada muzikantů ochotných na nově vznikající škole pedagogicky působit.
Usnesením zastupitelstva obce ze dne 3. května 1996 obec Velké Bílovice zřizuje dnem 1. 9. 1996 Základní uměleckou školu Velké Bílovice jako příspěvkovou organizaci.
Prostory pro zázemí této školy zřizovatel vyčlenil v budově bývalé Základní školy, kde byly nejprve nutné stavební úpravy a tak výuka v těchto svých začátcích probíhala v klubovnách místního kulturního domu. Škola tak získala prostornou budovu s 8 učebnami, ředitelnou, koncertním sálem, tanečním sálem a učebnou výtvarného oboru. První ředitelkou školy se v roce 1996 stala Marcela Kachyňová.
Ve školním roce 1997/1998 bylo v hudební oboru (HO) 129 a v tanečním oboru (TO) 26 žáků. Počet žáků v dalších letech narůstal. Například ve školním roce 2001/2002 je to 186 žáků v HO, v TO 60 a ve výtvarném oboru (VO – ten se začal vyučovat v roce 1998) 40 žáků. Ve školním roce 2004/2005 byla zahájena výuka literárně-dramatického oboru (LDO). Zájem rodičů a dětí o navštěvování ZUŠ Velké Bílovice se zvyšoval takovým tempem, že kapacita 290 žáků zdaleka nestačila. Proto 15. 7. 2004 zastupitelstvo města Velké Bílovice povolilo schválení navýšení kapacity žáků z 290 na 320 žáků. V dalším roce (2005/2006) navštěvovalo výuku – HO 154 žáků, TO 74 žáků, VO 45 žáků, LDO 16 žáků. V posledních letech se kapacita v jednotlivých oborech pohybuje přibližně v těchto počtech žáků – HO 155, TO 100, VO 50, LDO 15.
Přestože byla v roce 2004 navýšena celková kapacita školy, přicházelo k talentovým zkouškám neustále daleko více zájemců, než mohla ZUŠ přijmout. Z tohoto důvodu byla v roce 2016 zřizovatelem školy schválena a povolena doplňková činnost, díky které může škola přijímat žáky, kteří mají o výuku zájem a splňují podmínky talentových zkoušek, nad svoji kapacitu.
Během celých dvaceti let byla škola postupně vybavována jak po stránce materiální, výukové, tak po stránce provozní. 2. 6. 2006 bylo například do koncertního sálu pořízeno koncertní křídlo PETROF, do výtvarného ateliéru hrnčířské kruhy, pec na vypalování keramiky, nebo lis. V roce 2010 pan učitel Ivan Hodonský umělecky obohatil stěnu koncertního sálu keramickou plastikou. V učebně hudební nauky byla pořízena keramická tabule a hudebními nástroji doplňovány všechny třídy podle aktuálních požadavků. Všechny učebny byly postupně vybaveny novým funkčním moderním nábytkem a koberci.
Se zvyšujícím se počtem žáků souvisela i potřeba dalších výukových místností. Z bývalých prostor dílen byla v roce 2011 zřízena velká učebna pro výuku bicích nástrojů a orchestrální výuku. V létě 2016 byla zahájena celková rekonstrukce budovy, která obnášela výměnu střešní krytiny, novou fasádu i stavební úpravy některých prostor v přízemí budovy. Po této rekonstrukci, která ještě čeká na své dokončení, je již celá budova staré školy v užívání ZUŠ. Bývalá prodejna obuvi se mění ve víceúčelový divadelní sál literárně – dramatického obou, prostory květinářství v administrativní kancelář a učebnu a z peněžního ústavu České spořitelny se stala ředitelna a archív.
Kromě výuky žáků, v čemž samozřejmě spočívá hlavní smysl ZUŠ, pořádá škola celou řadu kulturních akcí. Téměř každý měsíc se ve školním roce konají Žákovské besídky, které se od roku 2015 nově nazývají Hudebními podvečery, kde každý žák hudebního a literárně-dramatického oboru může předvést své pokroky a vyzkoušet si vystupování na jevišti před posluchači. Mimo tyto malé koncerty realizuje škola velké koncerty v Kulturním domě ve Velkých Bílovicích. Jsou to hlavně Vánoční koncert a Závěrečný koncert, jež jsou spojeny i s výstavami prací žáků výtvarného oboru. Oba tyto koncerty jsou nepochybně jedny z nejnavštěvovanějších kulturních akcí ve Velkých Bílovicích, s vysokou uměleckou úrovní. Koncert tanečního oboru se koná vždy na konci školního roku a je pro taneční obor vyvrcholením celého školního roku.
Škola se zúčastňuje a pořádá ještě mnoho dalších kulturní akcí a aktivit.